ABC okraševanja z barvo

Interior · 2. June 2022

Pridih barve privablja poglede, spremeni razpoloženje in poudari določene podrobnosti v prostoru. Kljub temu se zdi, da se pri izbiri barv za notranje prostore včasih bojimo močnih odtenkov. Na srečo te lahko naučimo, kako kombinirati barve v notranjih prostorih za ustvarjanje uravnoteženega izgleda.

Poznamo vse skrivnosti za okraševanje z barvami, od izbire prave barvne kombinacije za notranje prostore do idej za uporabo barvnih odtenkov v notranjem oblikovanju. Obstajajo pomembna pravila, ki jih je treba upoštevati, eden izmed najbolj zabavnih opravil pri opremljanju pa je igranje z barvami. ABC dodajanja barv za ustvarjanje doslednega, a živahnega prostora, ki odraža tvojo individualnost.

 

diddyeltouny (Instagram)

 

_instarior (Instagram)



Pravila za uporabo barv v notranjem oblikovanju: ali potrebujem barvno shemo za celo hišo?


Odgovor na to vprašanje je da in ne, odvisno od tega, kako si predstavljaš svoj prostor. Omenjamo osnovna pravila za uporabo barv v notranjem oblikovanju, vendar te želimo spodbuditi, da uporabiš tudi svojo ustvarjalnost in občutek za slog. Pregledali bomo tri najpomembnejša pravila za uporabo barvnega kroga v notranjem oblikovanju.


Complementary scheme

1. Dopolnilna barvna shema


Dopolnilna barvna shema je sestavljena iz dveh odtenkov na barvnem krogu, ki si nasprotujeta. Tri tradicionalne barvne kombinacije za začetek so: rdeča in zelena, rumena in vijolična ali oranžna in modra. Te barvne kombinacije se uporabljajo za poudarjanje, zato morda želiš dodati tudi nevtralne barve.


 

inma_deconordic (Instagram)


2. Pravilo barv 60-30-10


V skladu s tem pravilom prevladujoča barva predstavlja 60 % prostora, sekundarna barva 30 %, barva za poudarek pa 10 %. Dovolj z matematiko; to pravilo se uporablja takole:

  • 60 % odraža barvo prostora - ozadje. To je barva, ki jo želiš uporabiti za večino sten, pa tudi za večje kose pohištva, kot je kavč, in večje okrasne predmete, kot je preproga.

  • 30 % predstavlja sekundarna barva, ki dodaja globino in omogoča izstopanje glavnega odtenka. To barvo priporočamo za manj očitno pohištvo, kot so stoli in stranske mizice, pa tudi zavese.

  • Preostalih 10 % je tvoja barva za poudarek. Izbira tega odtenka je najbolj zabavna, saj lahko z njim dodaš pridih barve, da bo prostor dobil poseben občutek. Uporabi blazine, odeje in druge okrasne predmete v tem odtenku. Te elemente lahko preurediš ali zamenjaš, kot je potrebno za ohranitev svežega dizajna.


 

raumhoch2 (Instagram)

 

zen_colors_home (Instagram)


3. Mešanje hladnih in toplih barv


Tople barve so rdeče, oranžne, rumene in nevtralne, saj spominjajo na toploto in svetlobo. Te barve so odlična izbira, če želiš, da tvoja dnevna soba (ali kuhinja) zasije in še vedno izgleda udobno.

Modra, zelena, siva in vijolična so hladne barve, ki so bolj subtilne ter v prostor vabijo umirjenost. Zato priporočamo, da jih uporabiš v barvni zasnovi spalnice ali kopalnice.

 

linterieuradvies (Instagram)


Kako okrasiti dom z barvnimi shemami za notranje prostore


Zgoraj so navedena nekatera najpomembnejša pravila za uporabo barv v domačih prostorih. Kljub vsemu menimo, da je treba pravila (včasih) kršiti, še posebej, ko gre za kombiniranje barv pri notranjem oblikovanju. Za usklajevanje barv v notranjem oblikovanju lahko izbereš več poti:

  • Lahko izbereš barvno shemo in se je držiš v celem domu, pri čemer lahko fokus spremeniš tako, da se poigraš z različnimi odtenki iz iste družine barv. Hladnejši odtenki so na primer primerni za mirno spalnico in bralni kotiček, medtem ko se toplejši bolje obnesejo v živahni kuhinji ali okoli razvedrilnega centra. Glede na barvno psihologijo imajo hladni odtenki pomirjujoč vpliv na nas, saj nam pomagajo pri počitku in sproščanju. Po drugi strani pa imajo tople barve energijski učinek, zaradi česar se počutimo optimistično in živahno.

  • Prav tako priporočamo, da izkoristiš čudovite nevtralne barve. V barvni zasnovi vašega doma črna dodaja malo (ali več) dramatičnosti kateremu koli kotičku in poudarja ključne dekorativne elemente. Bela bo vedno osvežila prostor in pohištvo ter dodala bolj sodoben vtis. Siva in bež se lahko uporabljata kot prazno platno za dekor ali za ublažitev živahnih funkcij.

  • Za ustvarjanje sodobnega prostora lahko izbereš Pantone barvo leta 2022, čudovito Very Peri. Drzna in ustvarjalna modra barva z vijoličnimi podtoni je tako navdihujoča kot pomirjujoča, njena dinamična prisotnost pa dodaja globino. Če je stena v barvi Very Peri preveč zate, predlagamo, da jo v majhnih odmerkih vključiš v svoj dekor.

 

kleurhumeur (Instagram)


♥ Profesionalni nasvet: najbolj preprost način za dodajanje barv v prostor je uporaba knjig, spominkov in družinskih fotografij. Tudi rastline in sveže cvetje so bistvenega pomena v prijetnem in živahnem dekorju.