Vodič za vrtnarjenje za začetnike

Zaradi več odličnih razlogov pravijo, da je vrtnarjenje cenejše od terapije. Nič čudnega, saj je to zadovoljujoča dejavnost s številnimi prednostmi. Na vrtnarjenje, skrb za zelene površine in žetev sadov vrtnarjenja lahko gledamo tudi s popolnoma terapevtskega pristopa. Ne le, da lahko uživaš na svežem zraku, ampak lahko spremljaš tudi napredek svojega dela in opaziš spremembe v počutju in izgledu okolja, ki je rezultat tvojih prizadevanj.

Vrtnarjenje postaja vse bolj priljubljeno po vsem svetu. Ta zdrav trend, ki prinaša mnoge prednosti, je naš navdih za ustvarjanje tega vodiča. Strastni kuhar morda želi gojiti svoja lastna sveža zelišča, kar je izvedljivo tudi na majhnem mestnem balkonu. Če imaš vrt ali majhno dvorišče, lahko gojiš okrasne rastline ali čudovito trato.

Mnogi ljudje začenjajo gojiti zelenjavo v smislu prehoda na bolj trajnosten način življenja. Sestavili smo vrtnarski vodič za začetnike, ne glede na to, kakšni so tvoji cilji v prihodnosti. Tukaj lahko dobiš najboljše vrtnarske nasvete o tem, kako in kdaj začeti vrtnariti.

 

Kako se odločiti, kateri domači prostor je najboljši za vrtnarjenje?

Naš vodič za vrtnarjenje je namenjen začetku pogovora o številnih možnostih za vrtnarjenje doma. Želimo razbliniti mit, da je to dolgotrajna in zahtevna dejavnost, in spodbuditi vse, ki imajo v lasti zeleno površino katere koli velikosti, da vzbudijo svoje zanimanje za vrtnarjenje.

  1. Vrtnarjenje v zaprtih prostorih

Rastline poživijo vsak prostor, ne glede na to, kako majhno je stanovanje. Mestno vrtnarjenje na primer vključuje gojenje in nego rastlin na majhnem prostoru. Mestno vrtnarjenje je ime dobilo prav zaradi tega, ker vrtnarjenje v mestnih predelih pogosto pomeni tudi omejen prostor. Mestni vrtnarji so zelo ustvarjalni s porabo svojega prostora in to lahko poskusiš tudi ti. Samo kupi rastline, ki jih želiš, jih redno zalivaj in po potrebi presadi. Če imaš balkon, ga lahko uporabiš za gojenje zelišč. Priporočamo, da si umažeš roke ter se v našem vodiču za vrtnarjenje poučiš o gojenju, negi in žetvi.

  1. Vrtnarjenje na prostem

Z večjim zunanjim prostorom lahko domače vrtnarjenje poneseš na višjo raven. Uživaj v svobodi gojenja rastlin, ki jih želiš, od okrasnih dreves do lastne zelenjave. Vrtnarjenje na dvorišču zahteva malo več truda, določena orodja in osredotočenost na ključne naloge, specifične za vsako sezono, kot je spomladansko vrtnarjenje. V ta priročnik smo vključili nekaj koristnih nasvetov, ki jih lahko upoštevaš, od tebe pa je odvisno, kako aktivno se želiš lotiti vrtnarjenja.

 

Katera orodja in oprema so bistvena za vrtnarjenje?

Ta vrtnarski vodič za začetnike vsebuje vse, kar potrebuješ za začetek vrtnarjenja. Zalivanje, obrezovanje in čiščenje so le nekatera od preprostih opravil, pri katerih ti lahko pomagajo osnovna vrtnarska orodja. Za udobje in zaščito priporočamo, da si nadeneš rokavice in kupiš podlogo za klečanje. Rokavice, na primer, ščitijo pred iglicami rastlin, alergijskimi reakcijami in drugimi neprijetnimi občutki. Podloga za klečanje podpira kolena in hkrati izboljšuje držo, ohranja oblačila čista in preprečuje napetost mišic v neudobnih položajih.

Potrebuješ tudi spodobne škarje za obrezovanje, pa tudi zalivalke ali, še bolje, vrtno cev ali škropilnico. Kopanje in čiščenje lahko opraviš z lopatami in lopaticami, pa tudi z grabljami. V tem primeru potrebuješ tudi samokolnico. Glede na vrsto opravila, lahko uporabiš tudi številne druge vrtnarske dodatke, ki jih lahko najdeš v naši kategoriji izdelkov za trato in vrt.

Če razmišljaš o spremembi svojega hobija v dobičkonosen posel, za to potrebuješ profesionalno vrtnarsko orodje. Za tiste, ki vrtnarjenje opravljate profesionalno, bomo v ločenem vodiču pokrili tudi izdelke za sajenje trate in pripomočke za industrijsko trgatev.

Kako gojiti lastne rastline iz semena

Ko imaš načrt za vrtnarjenje, se moraš organizirati, pripraviti zemljo in vedeti, kaj posaditi ter kdaj. Okrasne vrste rastlin je treba, odvisno od njihove vrste, saditi ob drugačnem času kot travo, zelenjavo ali drevesa. Večina pridelkov zahteva sejanje v zaprtih prostorih zgodaj spomladi. Poleg semen potrebuješ komplete za gojenje rastlin in zelišč, propagatorje, ali rastlinjak, če imaš prostor. Lonce in cvetlična korita je mogoče uporabljati v notranjih in zunanjih prostorih, poleg tega pa so idealni tudi za presajanje zelenjave, pridelane iz semen v zaprtih prostorih.

Če želiš le lepo trato, imamo zate informacije o tem, kdaj in kako posaditi semena trave. Najprej moraš izbrati ustrezno seme trave za svoje dvorišče. Vrsta trate je odvisna od uporabljenih semen in vrste zemlje. Zgodnja pomlad je najboljši čas za sajenje semen trave, to lahko storiš vse do začetka oktobra. Za različne vrste vrtnih rastlin in dreves veljajo različni parametri sajenja in rasti. Od tega, ali jim slediš, je odvisen končni izid. Za bolj profesionalen pristop k vrtnarjenju je potrebno malo raziskave in načrtovanja.

Kaj naj oblečem za vrtnarjenje?

Kot je prikazano v našem vodiču za vrtnarjenje, je oprema nujna iz očitnih razlogov: pomaga pri opravljanju različnih opravil. Vrtnarska oblačila so zasnovana tako, da te ščitijo med delom, kar omogoča, da v tej dejavnosti uživaš maksimalno. Vrtne rokavice omogočajo delo brez poškodb rok, kar se pogosta naredi pri delu z vejami ali gnojili za zemljo.

Vrtnarski klobuk te bo zaščitil pred sončnimi žarki. Če ne želiš uničiti svojih oblačil, so vrtnarski kombinezoni odlična izbira. Potrebuješ tudi par škornjev za vrtnarjenje za zaščito stopal, zalivanje in delo z zemljo, da ne poškoduješ svojih čevljev.

Ena izmed najbolj vznemirljivih stvari pri vrtnarjenju je ta, da lahko rezultat svojega dela vidiš šele, ko se ustaviš in občuduješ rezultat! Začneš lahko s skromno vrtno gredico in nadaljuješ s celim rastlinjakom, polnim sveže zelenjave. Kdo ve, morda lahko postaviš tudi temelje za lastno kmetijo. Vrtnarjenje je prijetno in nagrajujoče, vendar za to potrebuješ zaščitno opremo in orodje, zato moraš poiskati prave pripomočke za delo, glede na svoje potrebe.